| Part Number | 1.5SMC33A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 458140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC33A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC33A-E3 57T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 28.2 V |
| Maximum Clamping Voltage | 45.7 V |
| Test Current | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| ESD Protection | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 32.8 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 31.4 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC33A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | TVS 600 WATT PEAK PULSE POWER VRWM 36V S - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 154V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ154A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ43CA-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE68CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 11V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ11CA-E3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 26V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ26A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 128V 400W 2-Pin DO-213AB T R Download PDF datasheet for TGL41-150A-E3 96.pdf |
|
Bourns | TVS BIDIRECT DIODE Download PDF datasheet for SMAJ110CA.pdf |